رکورد عملیات شیرین سازی گاز در پارس جنوبی توسط فازهای 20 و 21 شکسته شد

1395/11/30
دسته بندی خبرآرشيو اخبار 1395

گزارش روابط عمومی اُیکو ، متخصصان شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت ( اُیکو ) در فازهای 20 و 21 پارس جنوبی موفق شدند ضمن رعایت تمامی الزامات ایمنی و استانداردهای کیفی، ظرف کمتر از  42 ساعت عملیات شیرین سازی گاز دریافتی از سکوی فاز 21 میدان گازی پارس جنوبی را به انجام رسانده و گاز شیرین شده را در شامگاه شنبه 27 آذر ماه با موفقیت به شبکه سراسری گاز کشور تزریق نمایند.

به گزارش روابط عمومی اُیکو ، متخصصان شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت ( اُیکو ) در فازهای 20 و 21 پارس جنوبی موفق شدند ضمن رعایت تمامی الزامات ایمنی و استانداردهای کیفی، ظرف کمتر از  42 ساعت عملیات شیرین سازی گاز دریافتی از سکوی فاز 21 میدان گازی پارس جنوبی را به انجام رسانده و گاز شیرین شده را در شامگاه شنبه 27 آذر ماه با موفقیت به شبکه سراسری گاز کشور تزریق نمایند.
پس از باز شدن مسیر و دریافت گاز سکوی دریایی در پنجشنبه 25 آذرماه در پالایشگاه، با تلاش مستمر و شبانه روزی متخصصان پرتلاش شرکت در فازهای 20 و 21 پارس جنوبی، فراورش گاز ترش فراساحل آغاز شده و تولید گاز شیرین در کمترین زمان ممکن و با رعایت کلیه استانداردهای ایمنی و کیفی، انجام گردید.
بدین ترتیب عملیات شیرین سازی گاز در در این پالایشگاه با ثبت رکوردی بی نظیر در پارس جنوبی، تنها ظرف مدت 42 ساعت با موفقیت به انجام رسیده و ضمن رسیدن به استانداردهای کیفی و کسب مجوز صادرات، در شامگاه شنبه 27 آذر ماه به خط لوله سراسری گاز کشور تزریق گردید.
گفتنی است، با راه اندازی ردیف های اول و دوم شیرین سازی فازهای ٢٠و٢١ پارس جنوبی، روزانه  25 میلیون متر مکعب گاز از این پروژه ملی برداشت می شود.
هدف از طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی تولید ٥٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین، ٧٧ هزار بشکه میعانات گازی، ٤٠٠ تن گوگرد در روز و  یک میلیون تن اتان و ١/ ١ میلیون تن گاز مایع در سال است.
لازم به ذکر است که شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)  اجرای این مگا پروژه را در هر دو بخش خشکی و حفاری در دریا برعهده دارد و انجام عملیات راه اندازی و بهره برداری این پروژه عظیم ملی نیز برعهده شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت (OICO) می باشد.