آغاز برداشت گاز از سکوی 18 B پارس جنوبی

1395/11/30
دسته بندی خبرآرشيو اخبار 1395

تولید و ارسال گاز سکوی 18B با ظرفیت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب به پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی از سه شنبه 16 آذرماه آغاز شد.

تولید و ارسال گاز سکوی 18B با ظرفیت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب به پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی از سه شنبه 16 آذرماه آغاز شد. به گزارش شانا، مهندس حسن بویری، مجری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: بهره‎برداری از این سکو، مجموع برداشت بخش فراساحل این فازها را به حدود ٤٣ میلیون متر مکعب در روز افزایش می‎دهد.
بویری اعلام کرد: با استفاده از گاز سکوی 18B، روزانه حدود ٥٠٠ تن اتان و ٢٠ هزار بشکه میعانات گازی به تولید محصولات این فازها افزوده می‎شود.
وی با اشاره به این‌که سکوی 18B  پارس جنوبی مردادماه امسال نصب شده بود، عنوان کرد: انتقال گاز از سکوی 18B با خط لوله ٣٢ اینچ به پالایشگاه این فازها پس از تکمیل خط لوله دریایی درون میدانی این سکو صورت گرفته است.
به گفته بویری، برداشت گاز از این سکو در حالی آغاز شده که عملیات هوک‎آپ، پیش راه‎اندازی و راه‎اندازی آن، ٢ ماه پس از عملیات نصب به پایان رسیده و در انتظار تکمیل خط لوله دریایی درون میدانی از سکوی 18B  به سکوی 18A  بوده است.
سکوی 18B  پارس جنوبی پس از ٦٢ روز کاری با ثبت رکوردی جدید در عملیات هوک‎آپ (یکپارچه سازی چاه با سکو و اتصالات)، سوم آبان ماه امسال راه‌اندازی شده بود. این سکو با تلاش متخصصان مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در یارد صنعتی بندر عباس ساخته شده است.
مجری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی گفت: از زمان شروع راه اندازی مرحله‌ای این فازها تاکنون، حدود ١٢،٥ میلیارد متر مکعب گاز، ٩،٥ میلیون بشکه میعانات گازی، ٢٦٠ هزار تن اتان و حدود ٣٠٠ هزار تن پروپان و بوتان تولید شده است.
٢٧مهرماه نیز سکوی 17B (دومین عرشه اقماری، آخرین سکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی) پس از عملیات ساخت، در یارد بندر عباس بارگیری و آماده انتقال به موقعیت فراساحل این فاز‌ها شد.
بویری افزود: این سکو آماده نصب شده اما اکنون منتظر شرایط مطلوب آب و هوایی برای قرار گرفتن بر روی جکت است.
پیش بینی شده است این سکو تا اوایل اسفندماه امسال با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب به بهره برداری برسد.
به گفته بویری، درحال حاضر روزانه ٤٠ میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ شیرین سازی و به شبکه سراسری ارسال می شود که از این میان ٣٠ میلیون متر مکعب از سکوهای 17A و 18A  و حدود ١٢ میلیون متر مکعب هم از فازهای ٦، ٧ و ٨ دریافت می شود.
با نصب و راه اندازی سکوی 17B، پروژه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به‎طور کامل و با ظرفیت طراحی شده در مدار قرار می گیرد.