راه اندازی سکوی ٥٠٠ میلیون فوت مکعبی 18 B فازهای 17 و 18 پارس جنوبی

1395/11/30
دسته بندی خبرآرشيو اخبار 1395

سکوی ٥٠٠ میلیون فوت مکعبی 18 B  راه‌اندازی شد

•    سکوی ٥٠٠ میلیون فوت مکعبی18 B  پارس جنوبی با ثبت رکوردی جدید در عملیات هوک آپ و راه‌اندازی، عصر دوشنبه، دوم آبان ماه پس از ٦٢ روز کاری به بهره برداری رسید.
•    به گزارش شانا، حسن بویری، مجری طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: عملیات تولید (Startup)  سکوی18 B پارس جنوبی پس از باز کردن چاه شماره ٢ این سکو و روشن شدن مشعل آن آغاز شده و بزودی گاز دریافتی به پالایشگاه خشکی این فازها ارسال می‌شود.
وی با اشاره به نصب سکوی 18 B اواخر مردادماه امسال، اظهار کرد: راه‌اندازی این سکو طی این مدت زمان درحالی صورت گرفته که تا پیش از آن ثبت چنین رکوردی در عملیات هوک‌آپ، پیش راه‌اندازی و راه اندازی سکوهای پارس جنوبی بی سابقه بوده است.
مجری فازهای ١٧ و١٨ پارس جنوبی عنوان کرد: در حال حاضر عملیات نصب اسپول‌های خط لوله ١٨ اینچ حد فاصل سکوی 18 A و 18 B  در حال انجام است که با اتمام عملیات مربوطه و انجام هیدرو تست این خط لوله، گاز تولیدی این سکوی اقماری به سکوی 18 A ارسال و متعاقب آن به پالایشگاه فازهای ١٧و ١٨ منتقل می‌شود.
بر اساس گزارش شرکت نفت و گاز پارس، سکوی اقماری 18 B  از سوی متخصصان مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در یارد صنعتی بندر عباس ساخته شده است.
سکوی 17 B دومین و آخرین سکوی فازهای ١٧و ١٨ پارس جنوبی هم سه شنبه، ٢٧ مهرماه پس از عملیات ساخت، از یارد بندرعباس بارگیری و آماده انتقال به موقعیت فراساحل این فازها شد. با راه‌اندازی سکوی 17 B پارس جنوبی، زنجیره تولید فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی تکمیل می‌شود.
بخشی از فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی دیماه سال ٩٣ به بهره برداری رسیده است و هم‌اکنون روزانه ٣٧ میلیون مترمکعب گاز و ٤٠ هزار بشکه میعانات گازی از این فازها برداشت می‌شود.
محمد مشکین فام، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس ارزش اقتصادی محصولات تولید شده از فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی را تا ٣٠ شهریورماه امسال، بیش از ٢ میلیارد دلار اعلام کرده است.