ارزش محصولات تولیدی فازهای ١٧ و ١٨ به ۲ میلیارد دلار رسید

1395/11/30
دسته بندی خبرآرشيو اخبار 1395

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس بارگیری سکوی ١٧ B پارس جنوبی را آخرین حلقه تکمیل زنجیره تولید فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی عنوان کرد و گفت: ارزش محصولات تولیدی این فازها به ٢ میلیارد دلار رسیده است.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس بارگیری سکوی ١٧ B پارس جنوبی را آخرین حلقه تکمیل زنجیره تولید فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی عنوان کرد و گفت: ارزش محصولات تولیدی این فازها به ٢ میلیارد دلار رسیده است.
محمد مشکین فام، در آستانه بارگیری سکوی ١٧B پارس جنوبی با تشریح وضع فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به خبرنگار شانا گفت: هم اکنون پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ شرایط مطلوبی دارد و از زمستان پارسال (١٣٩٤) تولید گاز اتان آغاز شده است.
وی تولید روزانه اتان از فازهای ١٧ و ١٨ را هزار و ٤٠٠ تن اعلام کرد و افزود: تولید این محصول ارزش اقتصادی بالایی دارد. مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به بهره برداری بخشی از فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی از دیماه سال ۹۳٬  افزود: هم اکنون روزانه ٣٧ میلیون متر مکعب گاز و ٤٠ هزار بشکه میعانات گازی از این فازها برداشت می‌شود.
مشکین فام ارزش اقتصادی محصولات تولید شده از فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی را تا ٣٠ شهریور ماه امسال، بیش از ٢ میلیارد دلار اعلام کرد. وی با بیان این‌که فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی از چهار سکو شامل ٢ سکوی اصلی و ٢ سکوی اقماری تشکیل شده است، ادامه داد: ٢ سکوی اصلی این فازها در سال ٩٣ به بهره‌برداری رسید و امسال نیز دو سکوی اقماری آن (١٧B و ١٨B ) راه اندازی می‌شوند.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به نصب سکوی ١٨B در مرداد ماه امسال، اظهار کرد: تا پایان آبان ماه امسال این سکو با ظرفیت فرآورش روزانه ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با اشاره به بارگیری سکوی ١٧B پارس جنوبی که امروز (سه شنبه، ٢٧ مهر ماه) انجام می‌شود، ادامه داد: با بارگیری این سکو آخرین سکوی فازهای ١٧ و ١٨ تا اوایل اسفند ماه امسال به بهره‌برداری می رسد.
مشکین فام اعلام کرد: با راه‌اندازی این سکوی ٢٣٠٠ تنی آن زنجیره تولید فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی تکمیل خواهد شد. به گفته وی، فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی که ظرفیت برداشت روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز (معادل ٥٦ میلیون متر مکعب در روز) را دارد، امسال به‎طور کامل در مدار تولید قرار می گیرد و همه گاز تولیدی از این فازها از دریا خواهد بود. مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: حدود ١٠ میلیون نفر ساعت برای ساخت سکوی ١٧B در یارد مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) فعالیت کرده‎اند.