انجام موفقیت آمیز عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه هشتم پارس جنوبی

به گزارش روابط عمومی و به نقل از منطقه یک پارس
1400/06/08
دسته بندی خبرآخرین اخبار

به گزارش روابط عمومی و به نقل از منطقه یک پارس؛ تعمیرات اساسی پالایشگاه هشتم پارس جنوبی مطابق با برنامه تعیین شده، در بالاترین سطح آمادگی از تاریخ 26 فروردین ماه 1400 با همت و تلاش شبانه روزی متخصصان شروع شده و تا تاریخ 16 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی و به نقل از منطقه یک پارس؛ تعمیرات اساسی پالایشگاه هشتم پارس جنوبی مطابق با برنامه تعیین شده، در بالاترین سطح آمادگی از تاریخ 26 فروردین ماه 1400 با همت و تلاش شبانه روزی متخصصان شروع شده و تا تاریخ 16 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.


در بازه زمانی ذکر شده، 16روز جهت فعالیت های فاز 20 و 16روز جهت فعالیت های فاز 21 با همپوشانی 10 روزه جهت انجام فعالیت های دوره توقف کامل می باشد.


به منظور به حداقل رسانی بازه توقف و با در نظر گرفتن محدودیت های موجود در خصوص نیروی انسانی به دلیل شرایط خاص ناشی از پاندمی کرونا ویروس، انجام تعمیرات اساسی با 128،500 نفر ساعت برنامه ریزی گردید.

با توجه به اهمیت دسترس پذیری تجهیزات و قابلیت اطمینان آنها در حفظ و استمرار تولید پایدار و هدف استراتژیک مدیریت دارایی های فیزیکی، مطابق دستورالعمل های بازرسی فنی، تجهیزات پالایشگاهی در دوره های منظم سالانه مورد بازبینی و تعمیرات اساسی قرار می گیرند.


بر این اساس در تعمیرات اساسی امسال با رعایت تمامی پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی ابلاغ شده مربوط به بیماری کووید 19 و نظارت مستمر واحد HSE، برای انجام تعداد 1938 درخواست کار تعمیراتی و تعدادی از پانچ های باقیمانده طرح، برنامه ریزی و تأمین منابع مورد نیاز انجام شده است.از این تعداد درخواست کار می توان به بازرسی داخلی حدود 173 تجهیز اصلی شامل (انواع تانک، مبدل حرارتی، مخازن، فیلترها، درام ها و ...)، تعمیر و کالیبراسیون حدود 458 دستگاه شیر صنعتی و شیر اطمینان در سایزها و کلاس های مختلف، اشاره نمود.


جوشکاری حدود 125 نقطه روی مسیرهای بخار و فرآیند، حدود 15 طرح اصلاح مهندسی، تعویض کاتالیست رآکتورهای نم زدای کلیه ردیف های گازی، انجام بازرسی و تعمیرات مشعل های فاز 20 و درام های مربوطه، تعمیر 19 دستگاه از شیرآلات(KV)  مربوط به واحدهای نم زدایی، تعمیرات شیرهای اصلی مسیر اصلی بخار پالایشگاه، بورسکوپی توربوکمپرسورهای صادرات گاز و تعمیرات دوره ای دو سالانه 4 دستگاه کمپرسور مهم و حساس، در دستور کار قرار دارد.


تعمیرات دوره ای و تنظیمات تجهیزات برقی و برق ورودی پالایشگاه، UPS ها، اصلاحات مورد نیاز بر روی سیستم PDCS و اتوماسیون کامل کلیدهای برقی پالایشگاه با اجرای حدود 20 کیلومتر کابل کشی، انجام تنظیمات مهندسی بر روی 450 عدد از رله های حفاظتی مهم و حساس (تحت عنوان پروژه Watch Dog)، از اقدامات مهم دیگر در بازه زمانی تعمیرات اساسی می باشد.


همچنین تست تخلیه جزیی کابل های اصلی برق ورودی از پست GIS  به Substation 1 و همچنین تعمیرات دوره ای و کالیبراسیون تجهیزات ابزار دقیقی و نواقص سیستم کنترل FGS,DCS,ESD، تست سیستم HIPPS  فاز 20، رفع مشکلات مربوط به سیستم کنترل توربین های گازی، تعویض فیدبک سوییچ دمپرهای توربین گازی ردیف 2و5و7 و همچنین تعدادی از برنامه ها و اهداف مهم تعمیراتی که در بازه تعمیرات اساسی قابل انجام دارند، اشاره نمود.


در حوزه اهداف استراتژیک اداره تعمیرات نیز 6 هدف مهم و تأثیر گذار تعریف شده است که تعدادی از این اهداف باید در پایان دوره تعمیرات اساسی محقق شوند که خوشبختانه مطابق با برنامه ریزی های انجام شده، اجرای آنها عملیاتی شده است و نگرانی خاصی در این مورد وجود ندارد.


در خصوص جذب نیروی انسانی در بازه زمانی تعمیرات اساسی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی کووید 19، حدود 700 نیروی موقت جذب شده‌اند که این تعداد علاوه بر 410 نفر نیروی پیمانکاری پالایشگاه برای تعمیرات جاری هستند.

در تعمیرات اساسی سال 1399شاخص عملکرد حجمی پالایشگاه هشتم حدود 98% می باشد که در سطح مجتمع عملکرد بسیار قابل قبولی می باشد. امسال نیز برای افزایش این شاخص و بهبود شاخص عملکرد زمانی تعمیرات اساسی، با شناسایی و ریشه یابی چالش های سال های گذشته، اقدامات بسیار موثری برنامه ریزی و انجام شده است.

از شهریورماه سال گذشته مطابق با آنالیز درخواست کارهای تعمیراتی، منابع، خدمات و اقلام یدکی مورد نیاز پیش بینی و برای تأمین آنها برنامه ریزی شده است و در این راستا علاوه بر همکاری بسیار دلسوزانه پرسنل خدوم و محترم پالایشگاه هشتم پارس جنوبی، واحد های ستادی دفتر مرکزی، ستاد منطقه یک پارس و واحدهای مجتمع پارس جنوبی نظیر مجموعه عملیات، تعمیرات اساسی ستاد و کارگاه مرکزی، همکاری بسیار صمیمانه و متعهدانه داشته اند.