آغاز بهره‌برداری و تولید روزانه 65 هزار بشکه نفت از میدان نفتی آذر

روابط عمومی اُیکو
1399/10/22
دسته بندی خبرآخرین اخبار

با انجام موفقیت‌آمیز تست عملکردی ۲۱ از ۲۸ روز (Performance Test) جهت تولید نهایی میدان مشترک نفتی آذر، برداشت روزانه 65 هزار بشکه نفت خام از این میدان پیچیده و دشوار آغاز شد.

با انجام موفقیت‌آمیز تست عملکردی ۲۱ از ۲۸ روز (Performance Test) جهت تولید نهایی میدان مشترک نفتی آذر، برداشت روزانه 65 هزار بشکه نفت خام از این میدان پیچیده و دشوار آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اُیکو، با اتمام مراحل ساخت، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی تأسیسات واحد فرآورش مرکزی میدان نفتی آذر، عملیات تست ۲۱ از ۲۸ روز این میدان به منظور ارزیابی تولید نهایی بر اساس ویژگی‌های کیفی شرح کار که از 24 آذر ماه با حضور نمایندگان واحدهای نظارتی کارفرما و واحدهای نظارت بر تولید نفت و گاز ایران، شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب، شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت SAED و شرکت OICO پس از طی 21 روز متوالی در بامداد سه شنبه 16 دی ماه 1399 با موفقیت کامل به پایان رسید و تولید روزانه 65000 بشکه نفت خام در پیچیده ترین میدان نفتی ایران و منطقه به طور رسمی به تثبیت رسید.

برای تحقق این مهم، علاوه بر واحد فرآورش مرکزی، سایر پروژه های این طرح همچون 19 حلقه چاه تولیدی و یک حلقه چاه تولید پساب با مجموع حفاری حدود 85 کیلومتر، بیش از 400 کیلومتر خطوط جریانی انتقال نفت و گاز، آبگیر و تأسیسات پمپاژ از رودخانه چنگوله، تأسیسات سرچاهی با آخرین تکنولوژی‌های موجود و شبکه توزیع برق به صورت کامل در مدار تولید قرار گرفته و همگي در حال بهره‌برداري هستند. 

اتمام موفقیت‌آمیز این آزمون مهم، با برنامه‌ریزی، تلاش و همت شبانه‌روزی متخصصان گروه‌های کاری مختلف در ستاد و پروژه طرح توسعه میدان نفتی آذر به منظور کاهش ریسک و بالابردن ضریب اطمینان عملکرد محقق شده است.

آغاز بهره‌برداری و تولید نهایی از طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر که یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین میادین نفتی کشور و منطقه به لحاظ ساختار زمین‌شناسی و عمق چاه‌ها محسوب می‌شود، به همت سال ها تلاش شبانه‌روزی و بی وقفه همکاران و متخصصان در شرکت‌های گروه اویک شامل KPE ،OEID ،OEOC ،SAED و OICO به بار نشسته و افتخاری دیگر برای گروه اویک به ارمغان آمده است.

از آنجایی که پروژه میدان نفتی آذر، نخستین پروژه سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و شرکت سرمایه‌گذاری اهداف در حوزه بالادستی است، لذا تکمیل و بهره‌برداری این پروژه استراتژیک ضمن برخورداری از اهمیت ویژه برای سرمایه‌گذار، می‌تواند منافع بسیاری نیز برای بازنشستگان صنعت نفت به همراه داشته باشد.