شرکت اُیکو در میان 500 شرکت و بنگاه اقتصادی برتر ایرانی

روابط عمومی شرکت اُیکو
1398/11/01
دسته بندی خبرآرشیو اخبار 1398

شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (هلدینگ) در بیست ودومین دوره رتبه بندی شرکت های برتر ایران (IMI-100)، در میان 100 شرکت اول این لیست قرار گرفت.

 شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (هلدینگ) در بیست ودومین دوره رتبه بندی شرکت های برتر ایران (IMI-100)، در میان 100 شرکت اول این لیست قرار گرفت.

 به گزارش روابط عمومی، در بیست و دومین همایش صد شرکت برتر ایران (IMI-100) که در روز یکشنبه 29 دی ماه 98 توسط سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد، این سازمان 500 شرکت و بنگاه اقتصادی برتر کشور در سال 98 (براساس سال مالی 1397) را معرفی و از آنها تقدیر کرد.

در لیست عرضه شده صد شرکت برتر، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت OIEC (هلدینگ) بالاتر از تعدادی از شرکت های پتروشیمی و هلدینگ های صنعتی و انرژی با فروشی در حدود 22.168 میلیارد ریال در رتبه 79 قرار گرفت. 

همچنین در لیست اعلامی شرکت های برتر سازمان مدیریت صنعتی، شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت (OICO) با فروشی معادل 9،300 میلیارد ریال در رتبه 128 و بالاتر از برخی شرکت های پتروشیمی، هلدینگ های صنعتی، بانکی و نیروگاهی قرار گرفته است و شرکت اُیکو در گزارش سال مالی 97 و در مقایسه با سال 96 رشدی به میزان 60% داشته است.

نتایج بیست و دومین سال رتبه‌بندی شرکت‌ها نشان می‌دهد که حجم فروش صد شرکت اول سال ۹۸، براساس اطلاعات مالی سال گذشته، بیش از ۸۹۷ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل ۳۷ درصد رشد داشته است. فروش شرکت اول فهرست نسبت به فروش شرکت صدم ۳۷ برابر بزرگ‌تر است. 

براساس جزئیات اعلام شده، ۱۰ شرکت اول رتبه‌بندی (بر اساس بالاترین رتبه فروش) به ترتیب شامل «شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)»، «‌شرکت پالایش نفت اصفهان»، «شرکت پالایش نفت بندرعباس»، «بانک ملت (هلدینگ)»، «شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)»، «شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (هلدینگ)»، «شرکت نفت ستاره خلیج فارس»، «شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان (هلدینگ)»، «شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ)» و «بانک صادرات ایران (هلدینگ)» می‌شود.

اگر چه در رتبه‌بندی شرکت‌ها میزان فروش (درآمد) شاخص اصلی است اما علاوه‌بر آن، ۳۲ شاخص دیگر شامل شاخص های اندازه و رشد شرکت، سودآوری و عملکرد، بهره وری، صادرات، نقدینگی، بدهی و ارزش بازار نیز لحاظ می شود.

گفتنی است هدف تدوین فهرست صد شرکت برتر ایران، شفاف سازی فضای کسب و کار و جایگاه اقتصادی شرکت‌های ایرانی و رتبه‌بندی آ‌ن‌ها از نظر میزان تاثیرگذاری در اقتصاد ملی، با هدف گسترش رقابت در فضای کسب و کار بنگاه‌های اقتصادی می باشد.

این فهرست با الهام از رسالت سازمان با فراهم نمودن آمار و اطلاعات شفاف و مفید در مورد بنگاه های اقتصادی کشور، فضای روشن تری از کسب و کار اقتصادی کشور ارائه می دهد و به مدیران، سیاستگذاران و پژوهشگران یاری می رساند تا شناخت و درک دقیق تری از مقیاس، ساختار مالی و اقتصادی صنایع و بنگاه های اقتصادی بزرگ کشور بیابند.