انجام موفقیت آمیز تعمیرات اساسی پالایشگاه گاز پارسیان 1 و 2 توسط شرکت اُیکو

روابط عمومی شرکت اُیکو
1398/09/12
دسته بندی خبرآرشیو اخبار 1398

تعمیرات اساسی پالایشگاه گاز پارسیان، بزرگترین پالایشگاه گاز شیرین کشور در راستای تداوم تولید پایدار گاز توسط شرکت اُیکو با موفقیت به اتمام رسید.

تعمیرات اساسی پالایشگاه گاز پارسیان، بزرگترین پالایشگاه گاز شیرین کشور در راستای تداوم تولید پایدار گاز توسط شرکت اُیکو با موفقیت به اتمام رسید.

به گزارش روابط عمومی اُیکو، تعمیرات اساسی سالانه پالایشگاه گاز پارسیان بر اساس برنامه ریزی و تدابیر انجام شده و در موعد مقرر با موفقیت به انجام رسید.


اجرای این عملیات که امسال از شرايط خاص و مهمي برخوردار بود، پس از انجام هماهنگی ها با ستاد شرکت ملي گاز ايران، مديريت هماهنگي و نظارت بر توليد، ديسپچينگ ملي گاز، شرکت بهره برداري نفت و گاز زاگرس جنوبی و همچنين پروژه استحصال اتان(پارسيان سپهر) به انجام رسید.


گفتنی است در راستای تأمین مستمر و پایدار گاز مورد نیاز کشور، تعمیرات اساسی سالانه این پالایشگاه شامل واحدهاي پارسيان 1 (شامل واحدهای400، 500 و800) و نیز پارسيان 2 (شامل واحدهاي نم زدايي 104 و تثبيت103) و همچنين سيستم هاي (Utility، کمپرسورهاي هوا و سيستم هاي آب و برق) و مخازن مايعات، منطبق با برنامه زمان بندی مربوطه و طبق برنامه اعلامی از ستاد شرکت ملی گاز ایران از 4 شهریورماه سال جاری آغاز شده بود که ضمن رعایت تمامی الزامات ایمنی و تأمین اقلام مورد نیاز، پس از انجام تمامی فعالیت های پیش بینی شده در 12 مهرماه و قبل از فرارسیدن فصول سرد سال با موفقیت به اتمام رسید.


اهم فعالیت های انجام شده در جریان تعمیرات اساسی پالایشگاه شامل انجام 20 مورد طرح اصلاحی شامل هشت طرح مکانیکی، شش طرح ابزار دقیقی و شش طرح برقی و نیز ماشین های دوار همراه با اقدامات تعمیراتی در کارگاه مرکزی بوده است. شستشوی 4 دستگاه Cold Box، تعویض بسترهای جاذب 21 برج نم زدایی، تخلیه و شارژ  7 دستگاه برج نم زدایی مطابق دستور العمل مهندسی، تمیزکاری، بازدید و انجام تعمیرات 8 دستگاه کوره در پارسیان 1 و 2، تمیزکاری  7 دستگاه اسکرابر در پارسیان 1 و 2، تعمیرات انواع کمپرسور، پمپ و فن، تعویض فیلترهای گاز و مایعات گازی و روغن حرارتی، بازدید و بررسی عملکرد تجهیزات، بخشی از مواردی است که در مدت زمان تعمیرات اساسی پالایشگاه پارسیان 1 و 2 انجام پذیرفته است.

شايان ذکر است تعمیرات اساسی پالایشگاه های گازی کشور همه ساله قبل از شروع فصل سرما و در جهت آماده سازی تولید پایدار و حداکثری، ایمن و مستمر گاز مصرفی کشور، طبق برنامه زمان بندی شرکت ملی گاز ایران انجام می گیرد.

شرکت پالایش گاز پارسیان بزرگترین پالایشگاه گاز شیرین کشور و دومين تأمين كننده گاز طبيعي است که با ظرفیت اسمی 82 میلیون متر مکعب گاز در روز، در شهرستان مُهر در جنوب استان فارس واقع شده است و شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت (OICO) نیز بعنوان پیمانکار تعمیر و نگهداری این پالایشگاه در حال فعالیت می باشد.