نخستین ردیف پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١ راه اندازی شد

1395/11/30
دسته بندی خبرآرشيو اخبار 1395

با ورود گاز ترش فازهای ٦، ٧ و ٨ پارس جنوبی به پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١، نخستین ردیف این واحد برای شیرین سازی گاز راه اندازی شد.

با ورود گاز ترش فازهای ٦، ٧ و ٨ پارس جنوبی به پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١، نخستین ردیف این واحد برای شیرین سازی گاز راه اندازی شد.
به گزارش خبرنگار شانا، با راه اندازی نخستین ردیف پالایشگاهی فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی که با دریافت گاز ترش فازهای ٦، ٧ و ٨ انجام شد، در بامداد امروز ( سه شنبه، ٩ مردادماه) شیرین سازی گاز  از سوی این پالایشگاه و تزریق به شبکه سراسری صورت گرفت.
اجرای طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی در هر ٢ بخش خشکی و دریایی و با هدف تولید روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز و ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی به صورت EPC  از سوی شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) در حال اجراست و شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت (OICO) نیز مسئولیت راه اندازی این پالایشگاه عظیم ملی را بر عهده دارد.
هم اکنون بخشهای اصلی واحدهای یوتیلیتی این پالایشگاه، همچون کمپرسورهای هوا و نیتروژن، بویلر، آب شیرین کن و واحد آب آتش نشانی این پروژه در سرویس قرار دارند.
علیرضا عبادی، سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ با بیان این مطلب گفت: بهره برداری از ردیف نخست پالایشگاه این فازها درحالی انجام می شود که این بخش پالایشی از چندماه پیش مراحل نهایی آماده سازی را برای ورود گاز ترش پشت سرگذاشته و آماده بهره برداری بوده است.
وی عنوان کرد: در مرحله نخست روزانه حدود ٢٥٠ میلیون فوت مکعب، معادل هفت میلیون متر مکعب گاز در فرایند شیرین سازی نخستین ردیف پالایشگاه این فازها قرار می گیرد.
عبادی دلیل اصلی دریافت گاز ترش از خط لوله فازهای ٦ تا ٨ پارس جنوبی را آماده سازی تأسیسات دریافت گاز و آزمایش نهایی خطوط و انشعابات و رفع اشکالات احتمالی برای دریافت گاز از حوزه دریایی فازهای ٢٠و ٢١ عنوان کرد.
وی تاریخ ورود گاز از حوزه دریا به پالایشگاه این فازها را، پایان آبانماه امسال پیش بینی و تأکید کرد: برنامه ریزی تیمهای اجرایی و کارفرمای طرح به گونه ای است که همزمان با ورود گاز از دریا، تمامی واحدهای شیرین سازی آماده بهره برداری باشند.