تولید گاز سکوهای فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی از ظرفیت اسمی فراتر رفت

روابط عمومی شرکت اُیکو
1396/10/19
دسته بندی خبرآرشیو اخبار 1396

برداشت گاز از بخش فراساحل فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی با عبور از ظرفیت اسمی تولید و برنامه مصوب، از مرز دو میلیارد فوت مکعب در روز فراتر رفت

برداشت گاز از بخش فراساحل فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی با عبور از ظرفیت اسمی تولید و برنامه مصوب، از مرز دو میلیارد فوت مکعب در روز فراتر رفت.

به گزارش روابط عمومی اُیکو و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهندس علیرضا عبادی مجری محترم طرح فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر از این سکوها یک و نیم درصد بیش از ظرفیت تصویب شده، گاز ترش غنی برداشت و به بخش خشکی ارسال می شود.

مهندس عبادی با اشاره به پایان تست عملکرد سکوهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی، از واگذاری سکوی ۲۱ به بخش مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس خبر داد و افزود: تحویل سکوی ۲۰ به بهره بردار هم پس از پایان تست های عملکردی تا نیمه دی ماه صورت می گیرد.

به گفته این مقام مسئول با توجه به بهره برداری از واحد بازیافت گوگرد در پالایشگاه خشکی، تا بیستم دی ماه دانه بندی گوگرد در این فازها آغاز و گوگرد تولیدی آماده صادرات می شود.

عبادی با بیان اینکه تمامی کمپرسورهای واحد احیاء گاز به بهره برداری رسیده گفت: خوشبختانه با بهره برداری از کمپرسورهای مذکور مقدار قابل توجهی از گاز سوزی در فلر کاهش یافته و بر تولید گاز شیرین پالایشگاه افزوده شد. مجری فازهای ۲۰ و۲۱ پارس جنوبی با اشاره به نصب و راه اندازی سه دستگاه توربواکسپندر واحد تولید اتان در این فازها گفت: نصب و راه اندازی این تجهیزات در راستای رسیدن به ظرفیت اسمی تولید روزانه ۲۷۵۰ تن اتان در این فازها صورت می گیرد.

عبادی افزود: بهره برداری از این سه دستگاه به ترتیب یکم، دوازدهم و سی ام بهمن ماه صورت می گیرد و دستگاه چهارم با ورود به سایت پالایشگاه در هفته آینده، تا پایان سال راه اندازی خواهد شد.

فازهای ۲۰ و۲۱ پارس جنوبی شامل دو سکو هر کدام با ظرفیت تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز است. منابع گازی تولید شده این دو سکو، از طریق دو خط لوله دریایی جهت فراوری و تکمیل زنجیره ارزش، به پالایشگاه خشکی این طرح در عسلویه منتقل می شود. این فازها، اردیبهشت ماه امسال بطور رسمی به بهره برداری رسید.