نخستین محموله بنزین تولیدی پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس وارد انبار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه بندرعباس شد.

روابط عمومی شرکت اُیکو
1396/04/18
دسته بندی خبرآرشیو اخبار 1396

به گزارش روابط عمومی اُیکو و به نقل از خبرگزاری شانا، اولین محموله بنزین پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس وارد چرخه توزیع شد.

به گزارش روابط عمومی اُیکو و به نقل از خبرگزاری شانا، اولین محموله بنزین پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس وارد چرخه توزیع شد.
 نخستین  محموله بنزین تولیدی پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس به میزان 21 میلیون لیتر روز دوشنبه 22 خردادماه 1396 وارد انبار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه بندرعباس شد. همزمان با افتتاح رسمی فازنخست پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس از دهم اردیبهشت ماه امسال تاکنون نفتای سنگین به واحد CCR تزریق و حدود 100 میلیون لیتر بنزین نیز از این واحد تولید شده است.
عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام کرد: از همان روز افتتاح، بزرگترین واحد بنزین سازی ایران با خوراک میعانات گازی، در سرویس بوده و هیچ موقع متوقف نشده است. وی با بیان اینکه این واحد یک تجربه جدید در صنعت پالایش ایران به شمار می‎آید، افزود: این واحد به مرور در حال تثبیت تولید است. کاظمی با بیان اینکه چهار مخزن ذخیره سازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس وجود دارد گفت: تاکنون حدود 100 میلیون لیتر بنزین تولید شده که در مخازن پالایشگاه ستاره خلیج فارس است و به انبار نفت بندرعباس تحویل خواهد شد.
وی همچنین به مرحله راه اندازی واحد ایزومریزاسیون این پالایشگاه در روزهای آینده اشاره کرد و گفت: این واحد هم اکنون در مرحله Acidizing است.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان این‌که هم اکنون و بدون احتساب بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 62 میلیون لیتر بنزین پایه در کشور تولید می شود، اظهار کرد: این میزان در ماه آینده به حدود 70 میلیون لیتر خواهد رسید.
وی با بیان اینکه وضع پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس از زمان تزریق خوراک تا کنون مطلوب بوده و مشکل خاصی ندارد و در حال تثبیت تولید است، تأکید کرد: کشور در حال رهایی از نگرانی ها درباره امنیت انرژی (در مقوله بنزین) است. عباس کاظمی با تأکید بر اینکه واحدهای پالایشی باید یک به یک راه اندازی شوند، افزود: کسانی که می گویند یک پالایشگاه به لحاظ ایمنی و فرایندی باید یک جا راه اندازی شود، نه فرآیند را می شناسند و نه ایمنی را. وی اظهار کرد: واحدهای این پالایشگاه مستقل از همدیگر و در محوطه جداگانه هستند و هریک پس از راه اندازی باید به تثبیت برسد و واحد بعدی راه اندازی شود. به گفته وی تنها محصولات تولیدی هر واحد است که در مخازن با یکدیگر مخلوط و اصلاحاتی روی آن انجام می شود.