امضای تفاهمنامه مطالعاتی میدان نفتی سپهر بین شرکت ملی نفت ایران و گروه OIEC

روابط عمومی شرکت اُیکو
1396/02/23
دسته بندی خبرآرشیو اخبار 1396

به گزارش روابط عمومی شرکت اُیکو، در حاشیه چهارمین روز برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، تفاهمنامه مطالعه میدان نفتی سپهر بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت OIEC به امضاء رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت اُیکو، در حاشیه چهارمین روز برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، تفاهمنامه مطالعه میدان نفتی سپهر بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت OIEC به امضاء رسید.

براساس این تفاهم نامه که به امضای دکتر غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران و مهندس بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت اویک رسید، مطالعه این میدان در دستور کار شرکت اویک قرار گرفت.

در ابتدای این مراسم و در نشست خبری که با حضور نمایندگان NIOC و گروه OIEC، خبرنگاران و اصحاب رسانه در سالن نشست های خبری نمایشگاه برگزار شد، دکترمنوچهری اعلام نمود، شرکت اویک یکی از ١١ شرکت صاحب صلاحیت برای فعالیت در قالب اکتشاف و تولید است که سابقه ای طولانی در بخش نفت و گاز، انجام فعالیت های پایین دستی و پالایشگاه های نفتی و گازی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از خدمات گروه  اویک در انجام موفق و به نتیجه رساندن طرح توسعه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی در اوج دوران تحریم، از دست یابی به تولید زودهنگام در میدان نفتی آذر نیز تقدیر و تشکر کرد و ضمن اشاره به دشواری ها و پیچیدگی های میدان نفتی آذر افزود: طرح توسعه میدان آذر که به کارفرمایی شرکت اویک به تازگی به ثمر رسیده است، در آینده تولید نفت ۶۰ هزار بشکه ای را تجربه خواهد کرد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه با بیان اینکه تاکنون ۲۸ تفاهمنامه مطالعاتی با شرکت های داخلی و خارجی امضا شده است، گفت: نتیجه امضاء این تفاهمنامه ها ارائه ۷۵ مورد مطالعاتی است.

منوچهری میدان سپهر را یکی از میدان های غرب کارون اعلام کرد و گفت: تاکنون برای این میدان با دو شرکت دیگر هم تفاهمنامه مطالعاتی امضاء شده و بر اساس مطالعات دریافتی، نفت درجای این میدان بیشتر از میزان اعلام شده قبلی برآورد شده است.

در بخش دیگری از این مراسم، مهندس بهزاد محمدی با ابراز خرسندی از سهیم بودن در بخش بالادست نفت، اعلام نمود: در این ماه و همزمان با ۳۰ سالگی این شرکت، امیدواریم با توجه به تجربه‌ای که کسب کرده ایم در توسعه بالادست سهم داشته باشیم.

همچنین وی به فعالیت های تخصصی بالادستی شرکت های زیر مجموعه اویک اشاره کرد و افزود: ما در مطالعه پارس جنوبی که افتخار بزرگی است کار کردیم ضمن اینکه گروه اویک در دهه ۷۰ با شرکت های  شل و بی پی مشارکت داشته است و امیدواریم اکنون و پس از برجام، بتوانیم مشارکت گذشته خود را عمیق‌تر کرده و با شرکت‌های بیشتری مشارکت داشته باشیم.

وی تصریح کرد: امیدواریم در مذاکراتمان با شرکت ملی نفت تولید میدان آذر را تا ۱۱۰ هزار بشکه افزایش دهیم و فاز دو را در قالب IPC به تولید بیشتر برسانیم. امیدوارم شاهد حضور بیشتر خارجی‌ها باشیم و از دانش و اعتبارات خارجی استفاده کنیم.

در مراسم امضای تفاهمنامه فوق، مدیران عامل شرکت های زیرمجموعه گروه OIEC و تنی چند از مشاوران، معاونت ها و مدیران اویک حضور داشتند.

پس از امضای این تفاهمنامه مطالعاتی، مهندس بهزاد محمدی در محل غرفه گروه اویک در جمع خبرنگاران حاضر شد و اطلاعات تکمیلی و بیشتری در خصوص اهمیت و برنامه اویک برای انجام مطالعات میدان نفتی سپهر ارائه کرد.

 علاوه بر مدیرعامل، مهندس داوری معاون اقتصادی و توسعه کسب و کار در خصوص ویژگی های این میدان و نحوه حضور اویک در بخش مطالعاتی آن و همچنین دکتر انصاری معاونت سرمایه گذاری و مالی شرکت درباره نحوه تأمین مالی این پروژه به خبرنگاران توضیحاتی ارائه کردند.