کسب تندیس سیمین جایزه ملی مدیریت دانش نشانی بر بالندگی دانشی شرکت اُیکو

1395/12/17
دسته بندی خبرآرشيو اخبار 1393

ششمین جایزه ملی مدیریت دانش در روز چهارشنبه 29 بهمن ماه 1393 با حضور سازمان‌های فعال در حوزه مدیریت دانش برگزار شد.

ششمین جایزه ملی مدیریت دانش در روز چهارشنبه 29 بهمن ماه 1393 با حضور سازمان‌های فعال در حوزه مدیریت دانش برگزار شد. در این نشست که در آخرین روز از هفتمین کنفرانس ملی و اولین کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانش برگزار شد، از سازمان‌های فعال در این حوزه که موفق به کسب حد نصاب‌های قابل قبولی در پیاده‌سازی یکپارچه نظام مدیریت دانش شده بودند، تقدیر به عمل آمد. 
جایزه ملی مدیریت دانش هر ساله شرکت‌ها و سازمان‌های برتر دانش محور را طی ارزیابی‌های چند مرحله‌ای شناسایی و معرفی می‌نماید. سطوحی که بر اساس آن میزان دانش‌محوری سازمان‌ها طبقه‌بندی می‌شوند عبارتند از: سطح گواهی‌نامه‌ اهتمام، سطح گواهینامه شایستگی و سطوح سه گانه تندیس‌های برنزین، سیمین و زرین. 
شرکت اُیکو با اثبات ادعای دانش‌محوری خود در معیارهای ارزیابی متشکل از: رویکردهای استراتژیک دانش‌محور، فرهنگ دانشی، رهبری دانش‌محور، مدیریت منابع انسانی دانشی، فرایندهای دانش‌محور، ساختار و فناوری‌های دانش‌محور و همچنین رویکرد دانشی به ذینفعان، موفق به دریافت جایزه بالندگی "تندیس سیمین" شد. بنابر تعریف ارائه شده در سایت جایزه ملی مدیریت دانش، "... تندیس سیمین نشان‌دهنده عملکرد بسیار خوب در پیاده سازی و استقرار مدیریت دانش بوده و حکایت از فعالیت های مدیریت دانش در تراز قابل توجه ملی دارد". تندیس سیمین بالاترین سطح جایزه‌ای بود که تنها دو شرکت موفق به کسب آن شدند، یک شرکت موفق به دریافت تندیس برنز شد و سایر شرکت‌ها نیز در سطوح گواهینامه مورد تقدیر قرار گرفتند.
یکی از عوامل موفقیت اُیکو، رویکردی است که این شرکت در انتقال دانش راه اندازی به داخل کشور در پروژه های NGL سیری و فازهای 17 و 18 پارس جنوبی و نیز ایجاد ارزش بهینه از این دانش نموده است که همزمانی این دو فعالیت، نشان از عزم راسخ رهبری و مدیران اجرایی شرکت در تکمیل فرایند بومی‌سازی دانش راه اندازی درصنعت نفت می‌باشد. لازم به ذکراست با واگذاری مسئولیت مدیریت دانش به مدیریت آموزش، تحقیق وتوسعه، زمینه‌ای فراهم شده است تا چرخه این فرایند یعنی کسب دانش تا یادگیری و بکارگیری آن به صورت کامل اجرا شود.
آنچه مسلم است، شرکت اُیکو شناخته شدن به عنوان شرکتی دانش‌محور در گستره بین‌المللی را هدف خود قرار داده و تمامی تلاش خود را بکارگرفته است تا با ایجاد فضا و فرهنگ یادگیری، بدنه دانش تخصصی خود را ارتقاء داده و خدمات دانش‌محور به مشتریان خود ارائه نماید.