حضور اُیکو در پروژه ملی پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس

1395/12/16
دسته بندی خبرآرشيو اخبار 1394

با تجهیز و استقرار تیم اجرایی پروژه، شرکت اُیکو فعالیت خود را از ابتدای سال جاری در حوزه های راه اندازی، بهره برداری و نگهداری در پروژه ملی پالایشگاه ستاره خلیج فارس آغاز نمود.

با تجهیز و استقرار تیم اجرایی پروژه، شرکت اُیکو فعالیت خود را از ابتدای سال جاری در حوزه های راه اندازی، بهره برداری و نگهداری در پروژه ملی پالایشگاه ستاره خلیج فارس آغاز نمود.

طرح ستاره خلیج فارس مهمترین طرح صنعت پالایش نفت ایران در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بشمار می آید که با بهره برداری از آن و تولید روزانه 35 میلیون لیتر بنزین و 14 میلیون لیتر گازوییل، سهم ایران از بازار فرآورده های نفتی منطقه و جهان افزایش می یابد. این پروژه در سال 1385 با اهداف اصلی ذیل تعریف گردید:

1-        ایجاد ارزش افزوده بر فرآورده میعانات گازی حاصل از فاز های پارس جنوبی

2-        اشتغال زایی در منطقه

3-        اعمال سیاست جلوگیری از خام فروشی

4-        تولید بنزین مطابق با استاندارد های اروپا (EURO 5)

موقعیت جغرافیایی طرح در 25 کیلومتری شهر بندر عباس، واقع در ضلع غربی پالایشگاه موجود بندر عباس به مساحت 700 هکتار می باشد. کلیات طرح شامل سه فاز اجرایی به شرح ذیل می باشد:

1-        فاز اجرایی خط لوله انتقال میعانات گازی از منطقه ویژه عسلویه: شامل یک خط لوله 36 اینچ به طول 485 کیلومتر و یک ایستگاه تقویت فشار در ابتدای خط

2-        احداث پروژه آبگیر: شامل چهار رشته خط لوله به طول 1200 متر و به قطر 7/2 متر در بستر دریا جهت دریافت آب در یا و انتقال از طریق 8 عدد پمپ عمودی به ظرفیت هر یک به میزان 12500 متر مکعب بر ساعت به سمت پالایشگاه

3-        پروژه احداث پالایشگاه: شامل سه ردیف فرآورش با ظرفیت 360 هزار بشکه در روز. بیش از 75 درصد از خوراک این پالایشگاه تبدیل به بنزین و گازوییل مطابق با استاندارد های روز اروپا خواهد شد.

راه اندازی و بهره برداری این طرح عظیم ملی به شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت (اُیکو) واگذار گردیده که بدین ترتیب برگ زرین دیگری بر افتخارات این شرکت و گروه مهندسی و ساختمان صنایع نفت افزوده گردید.